افزایش زوم زوم نرمال کاهش زوم
آخرین تاریخ بروز رسانی : ١٣٩٨/٠٥/٠١
نمایش خبر

 

به گزارش ایسنا، منطقه خراسان شمالی، کرمعلی قندالی در جمع خبرنگاران در بجنورد افزود: در حال حاضر نهاده به اندازه کافی وجود دارد و نهاده به اندازه کافی و با قیمت مناسب در اختیار جامعه عشایری قرار می گیرد.

وی با بیان اینکه قرار بر این بود تا طی تیر ماه سال جاری سرشماری جمعیتی از عشایر این استان انجام شود، ادامه داد: اما از آنجاییکه این امر باید به صورت الکترونیکی انجام می شد، زیرساخت های لازم نیز فراهم نبود سرشماری جمعیت عشایر در تیرماه سال جاری انجام نشد.

وی اظهار کرد: بر همین اساس سامانه ای تعریف شد که در آن سامانه اطلاعات مکانی، اجتماعی، فرهنگی و ... افراد جمع آوری شده است و در تیرماه سال آینده با روشی جدید و با استفاده از این اطلاعات سرشماری افراد انجام می شود.

قندالی درباره واگذاری ایل راه های عشایری نیز بیان کرد: واگذاری ایل راه های عشایری مطلقا ممنوع است اما متاسفانه طی سالیان گذشته به این موضوع توجه جدی نشده است.

وی تصریح کرد: برای حل این مشکل از سال 92 نقشه ایل راه های عشایری کشور مصوب و تهیه شد و از حدود 66 هزار کیلومتر ایل راه نقشه برداری شده است که باید اطلس ایل راه های کشور تهیه شود که با تهیه آن تجاوز به ایل راه های کشور به صورت مطلق ممنوع می شود.

وی درخصوص اسکان عشایر نیز توضیح داد: سازمان عشایری هیچ برنامه و سیاستی برای اسکان جمعیت عشایری ندارد و اگر این امر صورت می گیرد به صورت خودجوش است.

رئیس سازمان عشایری با اشاره به این سازمان ساخت کانون های اسکان خودجوش عشایر را برای بازه زمانی پنج تا 10 سال برنامه ریزی کرده است، گفت: یکی از عللی که موجب شده تا ساخت این کانون ها با تاخیر صورت گیرد این است که در ابتدا به موضوع تولید و اشتغال جمعیت عشایری توجه ویژه داشته ایم.

به گفته وی 450 کانون اسکان هدایتی در کشور وجود دارد.

وی در ادامه به پدیده خشکسالی اشاره کرد و گفت: در کشور بین دام و مرتع تعدال وجود ندارد اما بیشترین تعادل میان دام عشایری و مرتع است.

وی خاطرنشان کرد: جمعیت عشایری جزء گروه هایی بودند که در سال جاری چالش جدی برای تامین آب نداشتند و امسال برای حل این مشکل 90 دستگاه تانکر آبرسانی به ناوگان حمل آب عشایری کشور افزوده می شود.

قندالی تصریح کرد: علاوه بر آن 120 دستگاه کمک دار نیز مجهز به تانکر 500 لیتری آب می شود.

وی جمعیت عشایری کشور را یک میلیون و 200 هزار نفر با 213 خانوار اعلا کرد.

به گفته وی وضعیت سواد در گروه لازم التحریر 90، متوسطه دوم 73 و مقطع متوسط دوم 40 درصد است.

آدرس پستی : استان خراسان شمالی ، شهرستان بجنورد ، 17 شهریور جنوبی ، کوچه عصر 5 ، پلاک 40
شماره های تماس : 32424781-058 ، 32424784-058 ، 32424786-058
شماره نمابر : 32424683- 058
پست الکترونیک : info@nkhashayer.ir

کـل بازديد ها :
٦٥٨٢٩٦   نفر 
..:: انتشار مطالب با ذکر منبع بلامانع است ::..