افزایش زوم زوم نرمال کاهش زوم
آخرین تاریخ بروز رسانی : ١٣٩٧/١٢/٢٢
نمایش خبر

 

محمدرضا قلی پور، مدیرکل امور عشایر خراسان شمالی در گفت و گو با خبرنگار عصر اترک اظهار کرد: هر ساله در فصل پاییز هزار و 600 خانوار عشایر خراسان شمالی به قشلاقگاه های خود در شهرستان های مراوه تپه، کلاله و گنبد از استان گلستان کوچ می کنند تا دام هایشان از مراتع قشلاقگاهی این استان تغذیه کنند.

قلی پور با بیان اینکه 120 هزار هکتار از مراتع قشلاقگاهی استان گلستان در اختیار عشایر خراسان شمالی است، تصریح کرد: طی سال های اخیر عده ای از سودجویان به تخریب این مراتع در اختیار عشایر خراسان شمالی در خارج از فصل کوچ قشلاقگاهی همچنین آتش زدن واحدهای دامی این خانواده های عشایری اقدام کرده بودند تا مراتع در اختیار این عشایر را تصرف کنند و مانع استقرار آنان در استان گلستان شوند.

وی اعلام کرد: در راستای گلایه های مستمر خانواده های عشایری آسیب دیده استان از این اتفاقات همچنین با پیگیری های انجام شده بسیار، سرانجام در هفته نخست از آبان ماه جاری، جلسه شورای حفاظت از حقوق بیت المال با حضور مسئولان قضایی همچنین اجرایی ذی ربط دو استان گلستان و خراسان شمالی برای حل این مسئله تشکیل شد.

وی افزود: در این جلسه پس از بررسی مسئله، مصوب شد تا ممیزی مراتع برای ذی حقان توسط اداره کل منابع طبیعی استان گلستان انجام شود همچنین جامعه عشایری استان خراسان شمالی نیز قرق بان استخدام کنند تا این قرق بانان از مراتع در اختیار این قشرهمچنین واحدهای دامی آنان مراقبت کنند.

قلی پور با تصریح بر این مطلب که پشتوانه پیگیری و اجرایی این مصوبات، دستگاه قضا دو استان خواهند بود، خاطر نشان کرد: برای آغاز ممیزی دوباره 120 هزار هکتار از مراتع قشلاقگاهی استان گلستان که در اختیار عشایر خراسان شمالی است مقدماتی شامل تامین اعتبار توسط استان گلستان، صدور احکام همچنین اطلاع رسانی از طریق روزنامه ها باید آماده سازی شوند که به زودی آماده سازی این مقدمات در دستور کار قرار خواهند گرفت.

وی درباره جبران خسارت های وارده به خانواده های عشایر استان در قشلاقگاه یشان نیز بیان کرد: درصورتیکه خسارت واردکنندگان به مراتع و واحدهای دامی این خانواده های عشایری شناسایی شوند، آنان محاکمه و مشمول پرداخت غرامت خواهند شد و درصورتیکه شناسایی نشدند، دولت در حد توان خود خسارت های وارده را به این خانواده های آسیب دیده جبران خواهد کرد.

چرایی تحویل چادر برزنتی بجای سیاه چادر به عشایر خراسان شمالی

وی در بخشی دیگر از سخن خود درباره چرایی تحویل چادرهای برزنتی بجای سیاه چادر به خانواده های عشایری خراسان شمالی پس از سفر مقام معظم معظم رهبری به استان، اظهار کرد: در سفر مقام معظم رهبری به خراسان شمالی مصوب شد تا به خانواده های عشایری استان، سیاه چادر اختصاص داده شوند که برای این امر، مصوب شده بود تا پنج میلیارد تومان از محل اعتبارات سفر رهبری برای این امر اختصاص داده شود.

مدیرکل امور عشایر خراسان شمالی با بیان اینکه این مبلغ اختصاصی برای خرید سیاه چادرها از جنس پشم بز برای تمامی متقاضیان سیاه چادر کفایت نمی کرد همچنین برای تهیه سیاه چادر نیز می بایست پشم بز تهیه می شد اما این ماده اولیه به اندازه کافی در کشور وجود نداشت، بنابراین برای پاسخگویی به این نیاز قشرعشایری استان چادر برزنتی تهیه کردیم و در اختیار آنان قرار دادیم.

آدرس پستی : استان خراسان شمالی ، شهرستان بجنورد ، 17 شهریور جنوبی ، کوچه عصر 5 ، پلاک 40
شماره های تماس : 32259316-058 ، 32259315-058 ، 32259641-058
شماره نمابر : 32252770- 058
پست الکترونیک : info@nkhashayer.ir

کـل بازديد ها :
٥٨٤٥١١   نفر 
..:: انتشار مطالب با ذکر منبع بلامانع است ::..