افزایش زوم زوم نرمال کاهش زوم
آخرین تاریخ بروز رسانی : ١٣٩٨/٠٣/١٨
نمایش خبر

 به گزارش پایگاه اطلاع رسانی سازمان امور عشایر ایران به نقل از ایسنا منطقه خراسان شمالی، قلی پور در جمع خبرنگاران افزود: سالانه یک هزار و 200 پشم توسط عشایر این استان تولید می شود و دالال ها با کمترین قیمت آن را خریداری می کنند.

وی با ادامه داد سرمایه گذاران بخش خصوصی می توانند در این حوزه سرمایه گذاری و اقدام به راه اندازی واحد تولیدی ریسندگی، فرآوری پشم و روغن آن سرمایه گذاری کنند.

قلی پور با بیان اینکه البته چندی پیش نیز یک سرمایه گذار نیوزیلندی به این استان سفر کرد و بازدیدی از حوزه عشایری این استان داشت، اظهار کرد: به دنبال آن هستیم تا این سرمایه گذار را با شرکت تعاونی در شیروان ارتباط دهیم تا در این حوزه سرمایه گذاری انجام شود.

وی تصریح کرد: طرح لازم در این رابطه تهیه شده اما هنوز اقدام عملی خاصی انجام نشده است.

عشایر خراسان شمالی سالانه یک هزار و 200 راس دام مازاد دارند

این مقام مسئول با اشاره به اینکه عشایر خراسان شمالی سالانه حدود یک هزار و 200 راس دام مازاد(تولیدی) دارند، گفت: سالانه یک دامدار عشایری 37 درصد از دام مولد خود را به عنوان مازاد اعلام می کند و از سوی دیگر جایگزین آن می شود.

وی با اشاره به اینکه عشایر استان می توانند در تولید گوشت نقش بسیار مهمی ایفا کنند، افزود: رایزنی هایی با شهرداری انجام شد تا کشتارگاه صنعتی بجنورد به عشایر استان واگذار شود اما واگذاری این واحد تولیدی به مزایده گذاشته شد و به پیمانکار دیگری واگذار شد.

مدیر کل امور عشایری خراسان شمالی خاطرنشان کرد: اما برای اینکه دام عشایر به دست دلال ها نرسد و عشایر متضرر نشوند، زمانیکه میزان عرضه دام عشایری افزایش می یابد غرفه های در تهران اجاره می شود و دام عشایری خراسان شمالی در آنجا عرضه می شود.

سرانه دام هر خانوار عشایری خراسان شمالی بالاتر از میانگین کشوری

وی در ادامه با اشاره به اینکه سرانه دام هر خانوار عشایری در این استان بالاتر از میانگین کشوری است، توضیح داد: سرانه دام هر خانوار خراسان شمالی 156 راس است این درحالیست که رقم میانگین کشوری 113 راس است.

قلی پور با تصریح بر اینکه همین امر سبب شده تا عشایر این استان در تولید گوشت قرمز در کشور نیز پیش ران باشند، تصریح کرد: البته اگر سرانه دام هر خانوار عشایری کمتر از 150 راس باشد، این حرفه برای یک دامدار عشایری مقرون به صرفه نیست و صرفه اقتصادی نخواهد داشت.

دامدار عشایر خراسان شمالی دام مولد خود را به علت گرانی نفروشند

وی در ادامه تاکید کرد: بارها در کلاس های ترویجی به دامداران عشایر تاکید کرده ایم که به هیچ عنوان به علت افزایش قیمتی که در سال جاری اتفاق افتاده است دام مولد خود را نفروشد.

وی بیان کرد: دام عشایری این استان به عنوان ذخیره گاه ژنتیکی این استان محسوب می شود چراکه دام بومی این منطقه(گوسفند کردی و مغانی) با شرایط این استان سازگار شده اند و دام هایی دیگری که از سایر استان ها وارد خراسان شمالی شوند توانایی سازگاری با منطقه را نخواهند داشت.

آدرس پستی : استان خراسان شمالی ، شهرستان بجنورد ، 17 شهریور جنوبی ، کوچه عصر 5 ، پلاک 40
شماره های تماس : 32424781-058 ، 32424784-058 ، 32424786-058
شماره نمابر : 32424683- 058
پست الکترونیک : info@nkhashayer.ir

کـل بازديد ها :
٦٣٣٨٤٤   نفر 
..:: انتشار مطالب با ذکر منبع بلامانع است ::..