افزایش زوم زوم نرمال کاهش زوم
آخرین تاریخ بروز رسانی : ١٣٩٨/٠٣/١٨
نمایش خبر

 محمدرضا قلی پور روز شنبه در گفت و گو با خبرنگار ایرنا اظهار داشت: خشکسالی و فقر مراتع، عشایر این استان را در سال های گذشته مجبور به تغذیه دستی با علوفه دستی کرده بود که این امر هزینه های پروار را افزایش داده بود.
وی افزود: عشایر هر سال دام خود را با چرا در مراتع مناطق قشلاقی پروار می کردند که در برخی از سال ها به علت افت شدید بارندگی ها و کمبود علف در مراتع به اجبار با تغذیه دستی دام شده بودند.
وی اظهار داشت: خرید علوفه دستی از جمله جو، کنساتره و سایر موارد برای قشر عشایر هزینه بالایی دربر دارد اما هم اکنون مراتع غنی برای تعلیف دام بسیار مناسب است.
به گزارش ایرنا بارندگی های 6 ماه دوم سال گذشته و فروردین ماه بسیار مناسب بود که باعث سبز شدن علف و گیاهان در مراتع قشلاقی مراوه تپه استان گلستان و مناطقی از جاجرم، راز و جرگلان و بجنورد در استان خراسان شمالی شده است. 
مدیرکل اداره عشایر خراسان شمالی گفت: بارندگی های اخیر باعث پرآب شدن رودخانه ها، چشمه ها، قنات ها و منابع آبی مناطق ییلاقی و قشلاقی شده است.
قلی پور افزود: در سال های گذشته به علت خشکسالی و کم آبی برای تامین آب شرب خانوار های عشایری و دام هایشان نگران بودیم که با تانکر سیار آبرسانی می شد اما خوشبختانه این مشکل رفع شده است.
وی گفت: بارندگی ها موجب سرسبزی مراتع مناطق قشلاقی شده که این امر، کوچ ییلاقی عشایر استان را یک ماه به تاخیر انداخته است و هم اکنون خانوار های عشایر در مناطق قشلاقی به سر می برند.
قلی پور افزود: پس از فرصت داده شده و با معتدل شدن هوا و سرسبزی ییلاقات، عشایر دام های خود را به سمت مناطق ییلاقی دامنه کوه های شاه جهان، گلیل و سرانی شیروان، ارتفاعات فاروج، سالوک و آلاداغ اسفراین و بجنورد کوچ می دهند که این کوچ 45 روز به طول می انجامد.
مدیرکل امور عشایر خراسان شمالی گفت: بارندگی های اخیر و وقوع سیل 700 میلیارد ریال به عشایر منطقه، مستقر در این استان و استان گلستان خسارت وارد کرده است. 
میانگین بارش سالانه خراسان شمالی 240 میلی متر است که در 6 ماهه دوم سال 97 و سه هفته نخست فروردین امسال میزان بارش از میانگین ها بسیار بالاتر بوده است. 
اکنون بیش از پنج هزارخانوار عشایری با جمعیتی افزون بر 30 هزار نفر در قالب 2 ایل و ‎ 38طایفه با شیوه های سنتی کوچرو و نیمه کوچرو با 750 هزار راس دام در خراسان شمالی کوچروی می کنند. 

آدرس پستی : استان خراسان شمالی ، شهرستان بجنورد ، 17 شهریور جنوبی ، کوچه عصر 5 ، پلاک 40
شماره های تماس : 32424781-058 ، 32424784-058 ، 32424786-058
شماره نمابر : 32424683- 058
پست الکترونیک : info@nkhashayer.ir

کـل بازديد ها :
٦٣٣٨٤١   نفر 
..:: انتشار مطالب با ذکر منبع بلامانع است ::..