افزایش زوم زوم نرمال کاهش زوم
آخرین تاریخ بروز رسانی : ١٤٠٠/٠٥/٠٣
نمایش خبر

 به گزارش ایرنا طاهر رستمی، دوشنبه در نشست شورای عشایر این شهرستان اظهار کرد: هجوم سودجویان برای برداشت از معدن سرب کشف شده در این منطقه، حرکت بدی را برای تخریب مراتع عشایر، منابع طبیعی و محیط زیست شکل داده است.
وی افزود: تاکنون این موضوع چندین بار در جلسات مختلف مطرح و پیگیری هایی برای جلوگیری از آن انجام شده و مقدار زیادی از ذخایر برداشتی توقیف و با متجاوزان برخورد شده است.
رستمی با اشاره به بازدید اعضای شورای تامین و روسای ادارات مرتبط از این منطقه در هفته جاری، گفت: عزم جدی برای جلوگیری و پیشگیری از تخریب منابع طبیعی در این منطقه وجود دارد که در این خصوص نیازمند همراهی عشایر نیز هستیم. 
وی با اشاره به نزدیک شدن زمان کوچ عشایر گفت: قطعا برای تامین امنیت این منطقه و مسیر تردد عشایر تمهیدات لازم اندیشیده شده تا عشایر مشکلی در کوچ خود نداشته باشند.
فرماندار اسفراین با بیان اینکه پیگیر تعیین تکلیف این منطقه معدنی هستیم، گفت: تاکنون نیروی انتظامی برخوردهایی در این زمینه داشته ولی به علت حجم بالای حضور افراد سودجو در منطقه، این برخوردها چندان سودبخش نبوده است.

*روزانه 300 تا 400 نفر اقدام به برداشت سرب می کنند
رستمی با بیان اینکه بر اساس آخرین گزارش ها روزانه 300 تا 400نفر در این منطقه حضور می یابند، گفت: جلوگیری از ادامه این وضعیت، برنامه منسجمی نیاز دارد که در آینده نزدیک این اتفاق خواهد افتاد.
وی افزود: پیگیری هایی برای ثبت معدن سرب کشف شده در این شهرستان صورت گرفته که به دلیل واقع شدن در حوزه استحفاظی محیط زیست، فعلا امکان ثبت آن توسط سازمان صنعت، معدن و تجارت وجود ندارد.
رستمی گفت: برای تعیین تلکیف این موضوع پیگیری لازم در سطح استان و ملی در حال انجام است که یا باید این معدن از منطقه حفاظت شده خارج شود و یا حفاظت از ذخایر آن با مشارکت منابع طبیعی، محیط زیست و صنعت و معدن صورت گیرد.

* اسفراین خردادماه میزبان همایش ملی عشایر
فرماندار اسفراین گفت: اولویت تخصیص اعتبارات شهرستان در سال جاری حوزه راه و آب شرب و دام عشایر خواهد بود.
رستمی از برگزاری همایش ملی عشایر در نیمه دوم خردادماه در این شهرستان خبر داد و گفت: این رویداد می‌تواند در معرفی این شهرستان و ظرفیت‌های عشایری آن مؤثر باشد. 
وی افزود: فعال شدن بوم گردی عشایری می تواند به رونق گردشگری شهرستان و اقتصاد عشایر منطقه کمک کند.
فرماندار اسفراین خواستار تعیین تکلیف سایت اسکان عشایر این شهرستان شد و افزود: امور عشایر و دستگاه های اجرایی مرتبط باید با تشکیل کارگروه در این خصوص اقدام کنند.

* خسارت 40 میلیارد ریالی سیل بهار به عشایر استان 
معاون توسعه مدیریت و منابع اداره کل امور عشایر خراسان شمالی نیز گفت: اسکان عشایر در سایت میاندشت گامی برای اجرای طرح تکمیل زنجیره تولید گوشت قرمز است. 
رضا روشن ضمیر افزود: با اجرای این طرح، میزان تولید گوشت قرمز در استان افزایش می یابد و قیمت نهایی محصول تولیدی برای مصرف کننده نیز ارزان تر خواهد شد.
وی خسارت وارد شده ناشی از سیل اخیر به عشایر استان را حدود 40 میلیارد ریال برآورد کرد و گفت: عمده خسارتها در حوزه ابنیه و راههای عشایری است که نیاز است با توجه به نزدیکی کوچ بهاره، نسبت به تیغ زنی مسیرهای تردد آنان اقدام شود.
شهرستان 120 هزار نفری اسفراین در 60 کیلومتری جنوب شرقی بجنورد قرار دارد که 11 درصد جمعیت آن را عشایر تشکیل می دهند

.

آدرس پستی : استان خراسان شمالی ، شهرستان بجنورد ، 17 شهریور جنوبی ، کوچه عصر 5 ، پلاک 40
شماره های تماس : 32424781-058 ، 32424784-058 ، 32424786-058
شماره نمابر : 32424683- 058
پست الکترونیک : info@nkhashayer.ir

کـل بازديد ها :
٩٧٩٩٢٨   نفر 
..:: انتشار مطالب با ذکر منبع بلامانع است ::..